Czytając Pismo Święte, trudno nie dostrzec, że wiele kluczowych wydarzeń rozgrywa się podczas wspólnych posiłków lub kończy się ucztą. Jezus chętnie przyjmował zaproszenia na uczty: nawrócony celnik przygotował dla Niego i swoich przyjaciół przyjęcie, a rodzeństwo z Betanii z radością podejmowało swego przyjaciela Jezusa i Jego uczniów.

Inspirację z tej tradycji czerpią wspólnoty Białostockiej WŻCH, gdzie niemal każde spotkanie kończy się posiłkiem przygotowanym przez uczestników. Osoby, które miały okazję uczestniczyć w tych spotkaniach, chwalą białostocką kuchnię wspólnotową – zarówno za dania główne, jak i desery. Ta dobra tradycja, sięgająca początków WŻCH w Białymstoku, jest nadal kontynuowana.

Ostatnie spotkanie przy stole miało miejsce w sobotę, 9 listopada, na rozpoczęcie długiego weekendu. Gościnny dom animatorki wspólnoty lokalnej, Tereski Siwickiej, od wczesnego popołudnia do późnego wieczoru rozbrzmiewał radosnymi głosami i śmiechem przybywających oraz wychodzących gości. Aromaty pysznych potraw dodatkowo wzbogacały tę atmosferę.

Radość ze wspólnego czasu wzbogacili małżonkowie i dzieci członków WŻCH, rzadziej obecni na spotkaniach wspólnoty, oraz ojcowie jezuici. Częścią tego wyjątkowego spotkania było dzielenie się tym, co wydarzyło się ciekawego i ważnego w życiu uczestników.

Spotkanie to przypomniało, jak ważne jest naśladowanie Pana Jezusa, który znajdował czas na apostolstwo (pracę), modlitwę (nieraz w odosobnieniu), a także na chwile z PRZYJACIÓŁMI.

To spotkanie, które można określić jako „ucztę”, jak w opowiadaniu „Uczta Babette” *, przyniosło piękne owoce i z pewnością pojawią się kolejne.

Dziękujemy Teresce Siwickiej za zaproszenie i przepyszne potrawy oraz wszystkim „wspólnotowiczom” za obecność. Tak trzymać!

Redakcja WŻCH Magnificat, Białystok. 12.11.2024 r.

*W zbiorze opowiadań Anecdotes of Destiny (1958) duńskiej pisarki Karen Blixen, jedno z opowiadań, zatytułowane „Babette’s Feast” (Uczta Babette), zostało w 1987 roku zekranizowane przez Gabriela Axela. Film ten, w 1995 roku, włączono do watykańskiej listy 45 filmów fabularnych, które propagują wartości religijne, moralne lub artystyczne.

Zdjęcia: Archiwum własne.