POGRZEBA OJCA ADAMA SCHULZA SJ
W Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie odbyły się w czwartek, 27 marca, uroczystości pogrzebowe śp. ojca Adama Schulza SJ, założyciela WŻCH w Polsce, przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich (ORRK), pierwszego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Mszy św. przewodniczył Metropolita Warszawski ks. abp Adrian Galbas, koncelebrował Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Marek Marczak i biskup senior diecezji płockiej Piotr Libera. Homilię wygłosił ks. Andrzej Grefkowicz.
Naszą wspólnotę, która swoimi korzeniami sięga pierwszej wspólnoty WŻCH założonej w Warszawie przez o. Adama, reprezentowali koordynatorka Marzena Rogowska oraz Jola Żero-Grochowska z mężem Andrzejem. Jako członek Rady Wykonawczej była obecna Sylwia Szliserman.
Pogrzeb śp. o. Adama zgromadził wżchowców z całej Polski. Przed Mszą św. odmówiliśmy różaniec za naszego zmarłego założyciela. Animowała go grupa „Magis” z Warszawskiej WŻCH. W trakcie Mszy św. Ela Gleba z Lublina odczytała Modlitwę wiernych.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrali wśród innych gości nasz prezydent Marcin Terlecki w imieniu Krajowej Wspólnoty WZCH oraz Joanna Toczko w imieniu wspólnoty warszawskiej i Zespołu Koordynującego ORRK. O. Adam Schulz został pogrzebany w grobowcu jezuitów (nowym) na Cmentarzu powązkowskim.
Poniżej zamieszczamy biografię o. Adama przygotowana przez jezuitów a przedstawioną zebranym w sanktuarium A. Boboli przed rozpoczęciem Mszy św.
„Adam Schulz urodził się 18 marca 1952 r. w Gdańsku jako jedno z dwojga dzieci Cyryla i Krystyny z Dzięgielów. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1966 r. uczęszczał do Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku, gdzie w 1971 roku zdał maturę.
Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 1 września 1971 roku, gdy prowincjałem był o. Władysław Janczak SJ. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1973 r. w Kaliszu przed o. Stefanem Miecznikowskim SJ. Studia filozoficzne odbył w Krakowie w latach 1973-1975, a studia teologiczne w Warszawie w latach 1975-1978. Święcenia diakonatu przyjął 6 stycznia 1979 roku, a kapłańskie 31 lipca 1979 roku w Warszawie z rąk bpa Bronisława Dąbrowskiego. Jeszcze przed święceniami był związany z Ruchem Oazowym i Odnową Charyzmatyczną.
Po święceniach pracował w Piotrkowie Trybunalskim jako nauczyciel religii i duszpasterz studentów oraz kapelan szpitala, a także animator Odnowy Charyzmatycznej (1979-1981). W latach 1981-1985 posługiwał studentom w Warszawie, gdzie studiował katechetykę na Akademii Teologii Katolickiej (ATK).
W latach 1985-1986 odbywał w Oakland w Kalifornii (USA) ostatni etap formacji, tzw. trzecią probację, pod kierunkiem o. Carlosa Sevilli SJ (późniejszego biskupa), a następnie powrócił do Warszawy, gdzie został mianowany asystentem Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) w Polsce, a także angażował się w dawanie Ćwiczeń Duchowych. Dnia 2 lutego 1988 roku złożył w Warszawie uroczystą profesję zakonną na ręce o. Stanisława Opieli SJ.
Dnia 16 czerwca 1990 roku o. Adam Schulz SJ został mianowany rektorem Kolegium Jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej i pełnił ten urząd od września 1990 do września 1997 roku. W tym samym czasie był członkiem Konsulty Prowincji. Następnie przeniósł się do wspólnoty zakonnej przy ul. Świętojańskiej i powrócił do współpracy z WŻCh jako ogólnopolski asystent kościelny, pracując także w europejskiej strukturze WŻCh jako przewodniczący europejskiego zespołu koordynacyjnego (1987-1991).
Pracował w Radzie Ruchów Katolickich, najpierw jako sekretarz, a następnie przewodniczący. W 1998 roku Konferencja Episkopatu Polski mianowała go dyrektorem biura informacji i pierwszym rzecznikiem Episkopatu Polski. Stanowisko to piastował do 2003 roku. W tym czasie pomagał też w tworzeniu instytucji rzeczników prasowych w diecezjach oraz w innych instytucjach kościelnych.
W latach 2005-2011 o. Adam Schulz SJ był przełożonym wspólnoty przy ul. Świętojańskiej w Warszawie i rektorem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a także wicedziekanem dekanatu staromiejskiego. W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej założył w 2006 roku Centrum Duchowości Świeckich.
Od 2011 roku był członkiem wspólnoty jezuitów przy parafii św. Szczepana na Mokotowie, gdzie pomagał w pracy duszpasterskiej. Do śmierci pełnił funkcję przewodniczącego Rady Ruchów Katolickich, organizował różne konferencje dla świeckich i często był proszony przez biskupów o opinię na temat ruchów w Kościele katolickim. Opublikował wiele artykułów. W latach 1998-2000 i 2003-2011 wykładał w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Przez cały okres pracy po święceniach zorganizował wiele spotkań szkoleniowych dla liderów stowarzyszeń i ruchów katolickich w całej Polsce.
3 grudnia 2024 roku o. Adam Schulz SJ po przebytej hospitalizacji został przewieziony do infirmerii Kolegium jezuitów w Gdyni, gdzie zmarł w piątek 21 marca 2025 r. Odszedł do Pana w 74. roku życia, 54. roku powołania zakonnego i 46. roku kapłaństwa.”
WŻCH Magnificat Białystok
Białystok, 28.03.2025
Na zdjęciach: Modlitwa przy trumnie śp. o. Adama Schulza SJ. Fotografie z archiwum własnego. Więcej zdjęć z pogrzebu na stronie jezuici.pl.
