JEZUICI – KAPELANI WOJSKOWI

Z okazji 100-lecia Ordynariatu Polowego zorganizowano wystawę poświęconą kapelanom wojskowym. Wystawa pod hasłem „Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu” w postaci kilkudziesięciu plansz jest pokazywana w różnych miejscach Polski. Stałą ekspozycje na temat posługi kapelanów, od najdawniejszych czasów do dziś, można obejrzeć w Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przy katedrze polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej 13/15 w Warszawie. Przedstawia ona sylwetki i dzieje kapelanów i innych duszpasterzy współpracujących z wojskiem. W podziemiach katedry znajduje się także ekspozycja poświęcona kapelanom, którzy zginęli w Smoleńsku.

Na wystawie, wśród zaprezentowanych sylwetek kapelanów, można spotkać wielu jezuitów. Wśród nich są znane nazwiska takie jak: o. Piotr Skarga SJ („duchowny od dusz żołnierskich”), o. Jerzy Mirewicz SJ (kapelana AK, bliski współpracownik gen. Grota Roweckiego) czy o. Józef Warszawski SJ, ps. „Ojciec Paweł” (kapelan w czasie Powstania Warszawskiego). Biogramy kapelanów uzupełnione są czasami pozostałymi po nich pamiątkami.
Nawet w najbardziej zlaicyzowanych krajach, nikt nie podważał obecności kapelana wśród żołnierzy. Wartość armii nie mierzy się tylko posiadanymi środkami materialnymi i liczbą dywizji. Bardzo wiele zależy od jej morale i motywacji. W sieci internetowej można znaleźć obszerne, naukowo udokumentowane opracowania poświęcone roli kapelanów wojskowych na tle historii Polski. Przebija z nich obraz pięknej, duszpasterskiej, religijnej i patriotycznej postawy.

Będąc w Warszawie warto nie tylko pomodlić się w Katedrze Polowej, ale i zajrzeć do muzeum.

WŻCH Magnificat Białystok, 13.8.2019 r.

 

Na zdjęciach: Msza św. w intencji uczestników Powstania Warszawskiego w kościele jezuitów w Kaliszu oraz pomnik ku czci Żołnierzy AK przed kościołem.