Alfred Hitchcock i jezuici

Alfred Joseph Hitchcock (1899-1980) reżyser, autor dreszczowców i kryminału psychologicznego żył i umarł jako katolik. Fakt ten potwierdził na łamach nowojorskiego dziennika „Wall Street Journal” jezuita o. Mark Henninger. Ojciec Henninger w każdą sobotę odprawiał dla niego Mszę św. Hitchcock spowiadał się także u innego amerykańskiego jezuity, o. Toma Sullivana.

Do napisania tekstu o religijnym życiu reżysera skłoniły o. Henningera nowe biografie reżysera, których autorzy usiłują dowieść, że Hitchcock ostentacyjnie zerwał z katolicyzmem pod koniec życia. O. Henninger nie przeczy, że reżyser mógł sprawiać takie wrażenie. W jego przekonaniu był to być może ostatni blef Hitchcocka.

Alfred Hitchcock urodził się w Londynie i uchodzi za najlepszego brytyjskiego reżysera filmowego wszech czasów. Po sukcesach w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood i w 1956 przyjął obywatelstwo USA. Najbardziej znane jego filmy to: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, Północny zachód, Ptaki, Rebeka.

opr. Leonardo

Białystok, 08/6/2018